Dzień 8 września na długo pozostanie w pamięci Środowiskowego Domu Samopomocy Gminy Miejskiej Starogard Gdański. Po raz pierwszy na terenie powiatu starogardzkiego oraz w naszym mieście w rozgrywkach sportowych uczestniczyli tylko i wyłącznie wózkowicze, czyli osoby z ograniczeniami w lokomocji.

Organizacja tego rodzaju spotkania marzyła się zespołowi wspierająco-aktywizującemu Domu od 2019 roku, jednak pandemia pokrzyżowała nam plany. I musieliśmy przeczekać trudny dla nas wszystkich czas pandemii i ograniczeń z nią związanych. Daliśmy dowód, że marzenia się spełniają. Od pomysłu do realizacji jest tylko jeden krok, który wspólnie pokonaliśmy. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło – mówi dyrektor ŚDS Aleksandra Formela. W międzyczasie do organizacji spotkania zaprosiliśmy Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim oraz Stowarzyszenie Start-On. Razem można więcej. – podsumowuje pani Aleksandra.

-Witam wszystkich zawodników i opiekunów w Starogardzie Gdańskim. Cieszę się, że możemy Was gościć w naszym mieście. Bardzo dziękuję organizatorom: Środowiskowemu Domu Samopomocy Społecznej, Stowarzyszeniu START-ON i Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Bez Was to wydarzenie byłoby niemożliwe. Liczę na dalszą współpracę i mocno wierzę, że będzie to impreza cykliczna, która zapisze się w kalendarzu wydarzeń naszego miasta. Zawodnikom życzę zdrowej rywalizacji i przede wszystkim dobrej zabawy. To, że jesteście tutaj razem świadczy o tym, że wszyscy jesteście zwycięzcami. Wszystkiego dobrego, przełamujcie dalej te bariery – powiedział zastępca prezydenta ds. Społecznych Maciej Kalinowski.

Udział w zawodach wzięło 40 wózkowiczów.

– Wczorajsze zmagania sportowe udowodniły, że zawodnicy pomimo tego, że są na wózkach, to osoby, w których drzemie ogromna siła, potencjał i potrzeba współzawodnictwa. Realizując spotkanie sportowe Wózkowo-Sportowo udowodniliśmy, że w naszym mieście, Starogardzie Gdańskim, arena sportowa jest otwarta i dostępna dla wszystkich mieszkańców, również tych ze specjalnymi potrzebami. Jestem przekonana, że nasi zawodnicy udowodnili i pokazali, że ograniczenia są tylko w głowach, a nie w nogach – mówi fizjoterapeuta ŚDS Monika Labon.

Zawodnicy mieli do pokonania 11 konkurencji sportowych.

Spotkanie sportowe było okazją do występu niezwykłej drużyny, która w rytmie hip-hopu zaśpiewała specjalnie napisany na okoliczność zawodów Hymn spotkania Wózkowo-Sportowo. To autorska piosenka zespołu hip-hopowego, działającego przy Środowiskowym Domu Samopomocy Blue Mc ,,Przebij mury ograniczeń”. Została napisana przez Monikę Labon z myślą o zagrzewaniu do walki zawodników.

Przebij mury ograniczeń rusz swój wózek pokaż wszystkim
Twoje kółka jak dwie nogi pokonają wszystkie progi
Szybkie, zwinne jak pantera
Halo co to za afera
To arena jest sportowa
na dwa kółka przyszła pora Dzisiaj z opon iskry lecą zawodnicy już się cieszą
Rozgrzewają się na starcie jak Kubica w swoim aucie .

Aby jeszcze bardziej rozgrzać sportowe emocje do udziału w spotkaniu dołączyły ,, Cheerleaderki na wózku”, które na Nasze zaproszenie przyjechały z Trójmiasta. Ich występ wzbudził wiele emocji, a same artystki udowodniły, że wózek to żadna bariera i przeszkoda w realizacji swoich marzeń aby pokazać, że nie ma ograniczeń. – dodaje pani Aleksandra.

Grupa jest pierwszą w Polsce sekcją cheerleaderek tańczącą na wózkach. Powstała w styczniu 2014 roku z inicjatywy zespołu Cheerleaders FLEX Sopot. Trenerką grupy jest Monika Matusiewicz – Hermann.

Zespół Cheerleaders FLEX Sopot

W tym ważnym dniu, na obiektach sportowych OSiR zaprezentowało się 40 wózkowiczów, którzy stanęli w szranki podczas 11 konkurencji sportowych specjalnie przygotowanych przez ZWA ŚDS.
Najlepsi z najlepszych to uplasowana na pierwszym miejscu pani Hiacynta Zalewska reprezentująca Środowiskowy Dom Samopomocy Gminy Zblewo w Kleszczewie Kościerskim. Na drugim miejscu usytuował się Michał Suchocki reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Parafii NSPJ w Starogardzie Gdańskim. Trzecie miejsce na podium zajęła Zuzanna Borkowska reprezentująca grupę ,, Cheerleaderki na wózku” z Gdańska. Zwycięzców nagrodzili i uhonorowali medalami oraz pucharami: Maciej Kalinowski zastępca Prezydenta Miasta ds. społecznych , Iwona Trocha zastępca dyrektora OSiR w Starogardzie Gdańskim, Aleksandra Formela dyrektor ŚDS Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz przedstawiciele START-On Kasia Wątka oraz Paweł Dembski.

Nic nie dzieje się samo – mówi Aleksandra Formela. Bez współpracy i partnerstwa nie byłoby dzisiejszego spotkania. Dlatego też uzyskaliśmy wsparcie organizacyjne ze strony: Wydziału Informacji Społecznej UM, Starogardzkiego Towarzystwa Fotograficznego im. Henryka Strehlau, Koła Gospodyń Wiejskich Koteże, Polskiego Związku Głuchych Oddział w Starogardzie Gdańskim, STAR-WiK Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starogardzie Gdańskim. Dużą rolę w sprawnym przebiegu spotkania odegrali indywidualni wolontariusze, rodzice i opiekunowie. Gośćmi specjalnymi dopingującymi wszystkich zawodników byli Adrian Imianowski paraolimpijczyk w dyscyplinie rzut dyskiem wraz z trenerem Dagmarą Stala oraz Michał Ławryszek konsultant ds. osób niepełnosprawnych Prezydenta Miasta Malbork.

Zwycięzców nagrodzali: Maciej Kalinowski zc-a Prezydenta Miasta ds. społecznych, Iwona Trocha z-ca dyrektora OSiR w Starogardzie Gdańskim, Aleksandra Formela dyrektor ŚDS Gminy Miejskiej Starogard Gdański oraz przedstawiciele START-On Kasia Wątka oraz Paweł Dembski.

Wózkowo – Sportowo pokazuje, że osoby niepełnosprawne, poruszające się na co dzień na wózkach inwalidzkich potrzebują dostępu do aktywności sportowej. W imieniu społeczności osób niepełnosprawnych dziękujemy za to, że wszyscy razem otwieramy nowy rozdział w historii naszego miasta. Ważnym elementem w zorganizowanych potyczkach sportowych był fakt, że głównymi bohaterami Wózkowo – Sportowo byli wózkowicze. Możemy pozwolić sobie na stwierdzenie, że to było ich święto, ich spotkanie. Tym bardziej mamy wielką nadzieję, że sport osób na wózkach inwalidzkich już zawsze pozostanie regularnym wydarzeniem organizowanym w Naszym mieście – podsumowuje dyrektor ŚDS Gminy Miejskiej Starogard Gdański.
(ŚDS)