Prezydent Miasta Starogard Gdański - Janusz Stankowiak zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji 9 grudnia br. o godzinie 10:00 odbędzie się m. in. koncert Moniki Kuszyńskiej w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury. Bilety 10 zł do nabycia w recepcji SCK.
 
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, to święto obchodzone na na początku grudnia, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych. To idealny moment aby szerszej społeczności zaprezentować możliwości i dostępne dla osób z niepełnosprawnościami aktywności w naszym mieście oraz jej dobre, motywujące przykłady. Uwrażliwić lokalna społeczność na obecność w niej  Zwykłych (Nie)zwykłych ludzi i udowodnić że wszystkie ograniczenia są tak naprawdę w naszych głowach.  
W programie Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Starogardzie Gdańskim zaproszono gości do panelu dyskusyjnego, którzy swoim przykładem pokazują, że można wszystko, a słabość można przekuć w moc i motywację do działania, rozwoju osobistego oraz zupełnie przy okazji do edukowania innych:
* Adrian Imianowski - paraolimpijczyk! Mistrz w rzucie dyskiem. Zdobył 4. miejsce w Mistrzostwach Europy Wielka Brytania 2014, 5 miejsce w Mistrzostwach Świata Katar 2015 i kwalifikacje na Igrzyska w RIO 2016. Ambasador I Zawodów Rekreacyjno-Sportowych "Wózkowo-Sportowo" organizowanych przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Starogardzie Gdańskim.
* Katarzyna Słomińska - nietuzinkowa kobieta, na co dzień poruszająca się na wózku inwalidzkim, otwarta na świat i ludzi, optymistyczna i pełna dystansu do siebie, spontaniczna uczestniczka warsztatów "Kociewia z mikrofonem przemierzanie" realizowanego w ramach projektu pn. "Kociewskie Rozmaitości".
* Urszula i Bruno Streng - nietuzinkowy chłopiec i nietuzinkowa mama; rodzina bez ograniczeń, chcą wycisnąć z życia jak najwięcej. Tegoroczny zwycięzca II Zawodów rekreacyjno-sportowych "Wózkowo-Sportowo" w klasyfikacji ogólnej "Sport". 
* Dominik Radomski - niepoprawny optymista, aktywny i otwarty na świat i ludzi wózkowicz, uczestnik  tegorocznych warsztatów "Kociewia z mikrofonem przemierzanie" realizowanego w ramach projektu pn. "Kociewskie Rozmaitości".
 
W czasie spotkania odbędzie się prezentacja najnowszego klipu zespołu Blue MC ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Starogardzie Gdańskim.
 
Atrakcją muzyczną wydarzenia będzie koncert Moniki Kuszyńskiej. Artystka w latach 2000–2010 była wokalistką zespołu Varius Manx, z którym wydała trzy albumy studyjne: Eta (2001), Eno (2002), Emi (2003) i zdobyła pierwszą nagrodę za utwór "Moje Eldorado" na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn. Od 2009 artystka solowa, wydała album studyjny pt. Ocalona (2012). W 2015 reprezentowała Polskę z utworem "In the Name of Love" w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu. Laureatka Superjedynki. Prowadzi działalność charytatywną, głównie na rzecz osób niepełnosprawnych, za co została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Św. Brata Alberta.
 
Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Starogard Gdański - Janusz Stankowiak.
Organizator: Starogardzkie Centrum Kultury
Współorganizator: Środowiskowy Dom Samopomocy
Partner: Starogard Gdański
 
Podczas koncertu będzie prowadzona kampania informacyjno - profilaktyczna dotycząca uzależnień behawioralnych pod hasłem "Nie trać głowy dla telefonu".
 
/SCK/